Wypowiedzenie umowy spółki cywilnej zawartej na czas nieoznaczony

W ramach niniejszego wpisy kontynuuję problem wypowiedzenia umowy spółki cywilnej, który rozpoczęty został wpisem: Wypowiedzenie umowy spółki cywilnej – informacje podstawowe. Na ten temat przygotowanych zostanie jeszcze kilka wpisów, w związku z czym zapraszam do systematycznego odwiedzania bloga w najbliższym czasie.

Zasady wypowiadania umowy spółki cywilenj zawartej na czas oznaczonyKodeks cywilny przewiduje możliwość dokonania wypowiedzenia umowy spółki cywilnej na podstawie art.  869 § 1 KC. Takie wypowiedzenie nie jest uzależnione od zaistnienia jakiegokolwiek powodu, nie wymaga ono uzasadnienia, przy czym odnosi się tylko do umów spółki cywilnej zawartych na czas nieoznaczony.

Należy pamiętać, że przysługuje ono każdemu wspólnikowi spółki cywilnej i można je zrealizować w każdym czasie, tj. w każdym momencie istnienia spółki cywilnej. Nie jest tutaj wymagane wcześniejsze uprzedzenie innych wspólników spółki cywilnej o zamiarze złożenia takiego wypowiedzenia w przyszłości. W tym zakresie pozostali wspólnicy są chronieni z uwagi na istnienie okresu wypowiedzenia umowy spółki cywilnej.

Wypowiedzenie umowy spółki cywilnej powinno nastąpić na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Ustawowy termin wypowiedzenia umowy spółki cywilnej wynosi więc trzy miesiące i powinien upłynąć z końcem roku obrachunkowego spółki cywilnej (który nie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym).

Wspólnicy spółki cywilnej mogą w umowie spółki cywilnej określić inny termin wypowiedzenia – krótszy lub dłuższy niż przewidziany w kodeksie cywilnym. Mogą go również odnieść do innego niż rok obrachunkowy okresu.

Wydaje się również, że nie jest możliwe wyłączenie tegoż uprawnienia umową spółki cywilnej, ze względu na charakter czynności prawnej ciągłej i bezterminowej. Ewentualne postanowienia pozbawiające wspólników spółki cywilnej do wypowiedzenia umowy powinny być zatem uznane za bezskuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>