Zasady podziału zysku w spółce cywilnej

Art. 867 KC przewiduje równy udział wspólników w zyskach i stratach wynikających z działalności spółki cywilnej. Należy pamiętać, że prawo do udziału w zyskach spółki cywilnej jest prawem majątkowym, przysługującym wspólnikowi z mocy prawa.

Należy pamiętać, że z punktu widzenia równego udziału wspólników w zysku spółki cywilnej nie ma znaczenia wartość oraz rodzaj wniesionego wkładu. Tak samo należy również traktować wspólników, którzy wkładu w ogóle nie wnieśli. Zasada może podlegać modyfikacji zawartych w umowie spółki cywilnej (więcej na temat treści umowy spółki cywilnej przeczytasz tutaj). Ponadto art. 867 KC przyjmuje zasadę, że w razie wątpliwości, udział w zyskach równa się udziałowi w stratach.

Zmiana zasad podziału zysku w spółce cywilnej nie może jednak polegać na całkowitym wyłączeniu wspólnika spółki cywilnej od udziału w zyskach. Takie postanowienie jest z mocy prawa nieważne na podstawie art. 58 KC. Za tożsame z wyłączeniem uważa się również ograniczenie udziału w zyskach danego wspólnika do tego stopnia, że jego ewentualny zysk staje się pozorny.

Za zysk w rozumieniu art. 867 KC należy uznać tę wartość majątku spółki cywilnej w chwili zamknięcia okresu obrachunkowego, jaka pozostaje po odjęciu wartości wkładów (o ile ich wartość jest zaliczana do majątku spółki) oraz wszelkich kosztów, w tym także zobowiązań zarówno wobec osób trzecich, jak i wobec wspólników spółki cywilnej. Stratą z kolei jest niedobór otrzymany w wyniku takiego obliczenia. Pojęcia te ulegają zmianie w sytuacji, gdy spółka cywilna podlega pod przepisy ustawy o rachunkowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>