Zmiana wspólnika spółki cywilnej, a odpowiedzialność za długi spółki

W poprzednim wpisie pisałam o zasadach odpowiedzialności wspólników za długi spółki cywilnej.Na wstępie przypominam, że wspólnicy ponoszą za te długi solidarną odpowiedzialność co oznacza zasadniczo, że za długi odpowiedzialni są jednocześnie i całkowicie wszyscy wspólnicy spółki, a to wierzyciel decyduje od kogo wyegzekwować dług spółki cywilnej.

W trakcie funkcjonowania spółki zdarzają się jednak zmiany składu osobowego wspólników cywilnej. Wspólnik może przystąpić do spółki jako dodatkowy wspólnik. Możliwe jest także ograniczenie składu osobowego spółki poprzez odejście wspólnika ze spółki. Jak wygląda odpowiedzialność za długi spółki cywilnej w takim przypadku?

Każdy wspólnik odpowiada za te zobowiązania spółki cywilnej, które powstały w czasie gdy był wspólnikiem. Tym samym nie odpowiada on za zobowiązania powstałe przed jego przystąpieniem do spółki lub po jego wystąpieniu do spółki cywilnej.

Odpowiedzialność wspólnika spółki cywilnej majątkiem indywidualnym za zobowiązania powstałe w czasie jego członkostwa w spółce trwa nadal mimo wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej bądź też jej rozwiązania spółki. Oznacza to, że za każde zobowiązanie odpowiadają solidarnie osoby będące wspólnikami w momencie powstania zobowiązania, niezależnie od tego, że następnie wystąpiły ze spółki bądź też spółka cywilna uległa rozwiązaniu.

Rozszerzenie odpowiedzialności wspólnika przez objęcie nią również zobowiązań powstałych przed jego przystąpieniem do spółki cywilnej wymaga umownego przystąpienia do długu, na podstawie umowy pomiędzy przystępującym wspólnikiem a pozostałymi wspólnikami spółki cywilnej.

Zmiana wspólnika spółki cywilnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>